Rok 2017 i ponad 30 budżetów gmin już za nami

2018-01-18
Wiadomość

Nacoidamojepieniadze.pl nabiera rozpędu. Coraz więcej gmin docenia wagę czytelnej komunikacji z mieszkańcami i dołącza do naszego projektu. W efekcie przeanalizowaliśmy i zaprezentowaliśmy przy pomocy naszego narzędzia ponad 30 uchwał budżetowych.

“Liczymy, że w roku 2018 do naszego projektu dołączy jeszcze więcej gmin. Cieszymy się bardzo z udziału Olsztyna, który dołączył ostatniego miesiąca 2017 roku”, mówi Dymitr Romanowski, pomysłodawca projektu.

Nasz projekt ma swój początek w 2014 roku, kiedy to Piaseczno zdecydowało się, jako pierwsza gmina w Polsce, na zaprezentowanie swojego budżetu nie z punktu widzenia gminy i dużych kwot, tylko z punktu widzenia mieszkańca i przełożenia jego podatków na konkretne działania gminy.

“Odwrócenie sposobu prezentacji budżetu pozwoliło przełamać barierę. Trudne w zrozumieniu uchwały budżetowe i niewyobrażalnie duże kwoty dla osoby, która zarabia 3000 zł brutto zamieniły się w małe liczby, które wydajemy na co dzień i których wartość kojarzymy.” - uważają pomysłodawcy.

Z badań prowadzonych przez psychologów społecznych wynika, że próby przekonywania, które są oparte o siłę autorytetu, przytłaczają, ale nie powodują zrozumienia, mają niską skuteczność. Tłumacząc to na język gmin wniosek jest prosty.

Mówienie o dużych kwotach wydawanych na szpitale, drogi i szkoły robi wrażenie, ale nie jest zrozumiałe dla mieszkańca. Buduje błędne wrażenie, że gmina ma nieograniczone środki na zaspokajanie potrzeb mieszkańców. Opowiadanie o finansach publicznych w sposób zrozumiały powoduje, że buduje się pozytywny obraz gminy, a mieszkańcy widzą powód i mają chęć do jej wspierania.

Piaseczno prezentuje swój budżet za pomocą Nacoidamojepieniadze.pl co roku od 5 lat. I co roku jest to jedna z 50 gmin o największych przychodach z tytułu podatku PIT. Według prognoz Ministerstwa Finansów na 2018 rok, Piaseczno będzie miało 185 mln złotych wpływu z podatków swoich mieszkańców.

Projekt Nacoidamojepieniadze.pl powstał w firmie The Story, specjalizującej się w projektowaniu usług, badaniach jakościowych, designie i IT. Firma stale współpracuje ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej.

Tagi wpisu: Wyniki, Piaseczno, PAP, Psychologia społeczna, The Story, Budżet miasta

Pisali o nas